Online kurz pro ženy

Pohyb a péče o tělo po operaci prsu

Jak mít tělo v cajku, když máš prsa v háji

Aneb první online kurz v ČR, který Tě naučí, jak pečovat o své tělo, když máš za sebou operaci prsu

Jsi po operaci prsu nebo Tě tento zákrok čeká?

⇒ Bojíš se následků, jak jsou otoky ruky, bolest, omezená hybnost?

⇒ Tápeš v tom, co můžeš a nemůžeš dělat? Protože v nemocnici Ti nic moc neřekli...

⇒ Nevíš, jak přistupovat ke všem těm jizvám, které po operaci/operacích máš? Nebo se na ně dokonce bojíš sáhnout?

⇒ A ráda by ses po operaci dostala zpět do stavu před operací. Tak aby tělo nebolelo, aby nikde nic netáhlo a ty ses mohla vrátit ke svým milovaným aktivitám?

⇒ Operace Tě teprve čeká a ráda by ses na ní připravila? 

 

Mastektomie, ať částečná nebo úplná, je velký zásah, jak do našeho těla, tak i psychiky.

 

A to jak se cítíme fyzicky, se odráží na naší psychice 

a naopak.

➡️  Cítíš se po operaci prsu, jak přejetá parním válcem?

➡️ Operovaná část jakoby k tobě nepatřila?

➡️  Pociťuješ bolest zad, ruky, snadno se přetížíš, když chceš začít něco pořádně dělat?

➡️ A pak jseš otrávená z toho, že tělo neslouží tak, jako před operací?

 ➡️ Ale vlastně nevíš, co můžeš a co bys raději dělat neměla, aby sis ještě více neublížila?

Ale i když je tato operace velký zásah do těla, lze se v něm znovu cítit skvěle.

I po operaci a ztrátě prsu lze tělo opečovat tak, že se v něm budeš cítit stejně jako před ní, možná i lépe.

Naučit se přijmout své jizvy a pečovat o ně.

Naučit se se svým tělem zacházet a vcítit se do jeho potřeb.

Umět vnímat jeho signály.

Naprosto rozumím tomu, jak se cítíš. Protože jsem se tak cítila taky. 

V roce 2016 mi byla poprvé diagnostikována rakovina prsu, byl to obrovský šok. V té době jsem totiž měla dvě malé děti, ani ne tříletou dceru a rok a půl starého syna, a tři roky vkuse jsem kojila. A myslela jsem si, že kojení je nejlepší prevence. O to větší rána to byla, čekaly mě chemoterapie, operace, ozařování. Chemoterapií jsem se bála nejvíce, nakonec to ale pro mě byla ta nejsnažší část léčby. Operace byla horší, sice mi vzaly jen malý kousek prsa, ale měla jsem zasaženou velkou část uzlin, takže mi je museli vzít a po operaci jsem měla jizvu nejen na prsou, ale i v podpaží. A taky na duši. 

Musela jsem se se svým tělem učit znovu pracovat. Zjistila jsem, že bez pravidelného cvičení a protahování, to nepůjde. Jakmile jsem na pár týdnů polevila, jizvy se ozvaly a začala mě bolet záda. Nakonec, po pár letech jsem se s tím vším naučila fungovat, ošetřila jizvy na těle i na duši. A přišla další rána. Rakovina se vrátila. Opět šok. A ztráta celého prsa a nové jizvy. Na hrudníku, v podpaží, na duši.

A každým dnem zjišťuji, jak moc je pohyb a péče o tělo důležitá. A také zjištuji, jak málo mají ženy po tomto zákroku informací. A jak se leckdy informace rozcházejí. Nevíme, jestli cvičit hned po operaci, nebo raději nedělat nic a ruku šetřit. Jestli a případně jak, ošetřovat své jizvy. Co dělat proti otoků, neuropatii a dalším potížím, které se s operací prsu, popř. další léčbou pojí. 

Proto jsem svou druhou diagnózu vzala jako impulz něco s tím udělat a začít se tomuto tématu věnovat i z odborného hlediska. 

A rozhodla jsem se, dát dohromady kurz Pohyb a péče o tělo  po operaci prsu, kde si každá najde to, co potřebuje a nebude už muset tápat. 

V kurzu Pohyb a péče o tělo po operaci prsu Ti ukážu: 

⇒ jak uvolnit zatuhlý hrudník

⇒ dozvíš se, jak je to s posilováním rukou. Ano i té operované. A dostaneš návod, jak na to.

⇒ naučíš se protahovat ty části těla, které to potřebují. 

⇒ a nezapomeneme ani na to nejdůležitější. A to je práce s jizvou. Jak ji uvolnit, jak k ní přistupovat, podle jejího stáří. 

⇒ budeme se věnovat i dechu. Protože dech je základ a lze s ním pracovat téměř kdykoliv. I když nic jiného nelze. 

⇒ dostaneš tipy, jak předcházet lymfedému a co pomáhá na případnou neuropatii. 

A to vše budeš mít přehledně rozdělené, podle toho, jak dlouho jsi po operaci. 

Protože nikdy není pozdě začít. 

I když je tato operace velký zásah do těla, lze se v něm znovu cítit skvěle.

 

Co říkají ženy, které prošly některým z mých kurzů?

Loni jsem absolvovala jeden z Edity kurzů a opravdu to stálo za to. Byla jsem zničená po roční onkologické léčbě a šest týdnů pravidelného cvičeni, které zvládne opravdu každý, mi pomohlo vrátit se do kondice. Vyhovovalo mi, že můžu cvičit doma a neztrácím čas cestováním, navíc stačí opravdu 20 minut denně k tomu, aby se člověk brzo cítil lépe. Jestli ještě váháte, je to opravdu ta nejlepší investice.
Katka K.
Prošla jsem online programem Tělo v cajku, který byl pro mne velkým přínosem, protože začal v době, kdy jsem cítila potřebu nějakých změn ve svém životě. Protože jsem v červnu podruhé prošla mastektomií, bylo pro mne důležité pracovat s dechem a hrudníkem celkově a přesně to jsem si v kurzu náležitě prošla a pravidelně se k těmto cvikům vracím a snažím se uvědomovat si správný dech co nejčastěji za den. A cítím, že se tělo srovnává 🙂 Moc se mi líbí tvůj popis cviků a hlavně fyziologie lidského těla, je to srozumitelné a je znát, že tělu rozumíš!
Renča H.
"Fyzioterapeutka Edita Strusková mne provází skoro od začátku mé nemoci. Kdybych ji znala dřív než nemoc, mohla jsem si její cviky vzít do nemocnice, abych se mohla po operaci začít rozcvičovat už tam. Ale i tak mi její brožura pomohla po operaci se rozhýbat. Vše bylo krásně popsané na několika stránkách, doplněno fotografiemi. Když si vzpomenu na 100x zkopírovaný papír se siluetami postaviček, který jsem dostala od terapeutky v nemocnici, tak se to vůbec nedá srovnávat. Takže když Edita nabídla kurs se svým doprovodem a pravidelným cvičením, tak jsem dlouho neváhala. Ve svém životě jsem se poučila, že za zkušenosti se platí a věřte, některé zkušenosti mou peněženku bolely mnohem víc a zbytečně. Tento kurs ne, pomáhá od bolesti. A když na chvíli přestanu pravidelně cvičit, tělo se připomene, tam nebo jinde píchne, tlačí, budí v noci a já běžím k Editce do archivu pro cvičení na hrudník, ruce nebo nohy. A bolest zase ustoupí.
Radka P.

A teď prakticky a přehledně - co vše je obsahem kurzu?

1. Péče o jizvu

Pomocí video návodů, ale shrnujícího PDF dokumentu se dozvíš, jak o své jizvy pečovat, tak aby nebolely.

Ukážu Ti techniky, jak o jizvy pečovat, tak aby to skutečně pomohlo.

Návody, jak pečovat o jizvu, jsou přehledně rozděleny i podle toho, jak jsou jizvy staré. Protože péče o čerstvou jizvu se lehce liší od péče o jizvy staršího data.

Ale je třeba věnovat se všem. 

 

2. Dech

Dech je zázračný, nic moc nás nestojí a když ho používáme správně, může nám hodně pomoci. A naopak. Pomocí dechu můžeš pozitivně ovlivnit lymfu a tím předejít otokům. 

Naučíš se, jak se svým dechem správně pracovat, tak abys mohla prodýchat ty části těla, které to nejvíce potřebují. 

S dechem můžeš začít kdykoliv. Před operací, hned po operaci, ale i když už jseš po operaci dávno.

3. Uvolnění hrudníku

2 sestavy, která lze cvičit krátce po operaci

2 sestavy, kde už najdeš více aktivace těla, ale stále jsou především zaměřena na uvolnění

2 sestavy, které obsahují i lehké posilování, vhodnější po delší době od operace.

4. Protažení ruky

Protažením (ale i lehkým a dobře cíleným posilováním) lze předcházet lymfatickým otokům, můžeme jím ovlivnit neuropatii a předcházet bolestem a nepříjemným pocitům v končetinách. 

Naučím Tě, jak si správně ruku protáhnout s ohledem na tvé jizvy a omezení. 

Tento modul opět obsahuje 2 sestavy, které lze dělat už krátce po operaci, 2 sestavy, kde už může být přítomna lehká aktivace, ale stále je kladen důraz na protažení a uvolnění a 2 sestavy, kde najdeš už i lehčí posilování a je vhodné po delší době od operace

5. Posílení rukou a celého těla

K tomu, aby ses cítila ve svém těle dobře a byla fit, potřebuješ, aby tělo mělo pružnost, ale i sílu. Jedno bez druhého se neobejde. A neboj, i po operaci prsu můžeš ruku posilovat, jen je třeba to dělat vědomě a opatrně. Ve videích tedy kladu velký důraz na správné provedení.

Můžeš se těšit na tři sestavy různé délky, které jsou věnované celému tělu a ve kterých se protáhneš, ale tělo i zaktivuješ a následně uvolníš a zrelaxuješ.

A to je přesně to, co tvé tělo po operaci potřebuje. 

💜 V kurzu se tedy naučíš znovu zacházet se svým tělem a najdeš si cestu k tomu, jak se v něm opět cítít dobře a s minimem bolestí.

💜Postupně, jak Ti tělo dovolí, uvolníš a rozhýbeš hrudník.

💜 Naučíš se pracovat se svými jizvami.

💜Protáhneš ruku a postupně ji začneš pomalu zatěžovat. Protože ruce jsou náš nejcennější nástroj a potřebujeme, aby nebolely a neotýkaly. A cestou k tomu není to, že je budeme šetřit. Ale to, že je budeš lehce protahovat a pak pomalu aktivovat a nakonec i lehce posilovat. A neboj, nečekej žádné kliky nebo posilování s činkami:-D.

💜Po operaci prsu je cílené cvičení a péče o tělo nezbytná, ideální je navštívit fyzioterapeuta, který se touto problematikou zabývá. Ale leckdy je kumšt najít někoho, kdo se nás onkologických pacientů nebojí. A ví, co a jak. 

💜A když se nám někdo takový podaří najít, je to skvělé. Ale často taky dost nákladné. Pokud nemám extra štěstí a nenajdeme někoho, kdo má smlouvu s pojišťovnou. Jedna taková návštěva může stát až 1500Kč. Určitě je fajn do ni investovat.  Ale pak je důležité cvičit i doma. A vědět, jak na to, abychom si neublížily.

A v kurzu Cvičení a péče o tělo po operaci prsu Ti tyto návody dám. Čerpám ze svých osobních, ale i profesních zkušeností. Vím, jak je těžké se dostat k informacím, co můžeme a co ne a jak se vlastně hýbat. 

A pak to buď končí tím, že neděláme raději vůbec nic.

Nebo se přetěžujeme.

A oboje vede k bolesti a nepohodlí ve vlastním těle. 

Cena kurzu je 5900Kč, ale ráda bych, aby byl dostupný všem, které ho potřebují.

Proto jsem cenu kurzu nastavila na 4000 Kč a v případě potřeby je možné ho uhradit ve 3 po sobě jdoucích splátkách. 

Jak bude kurz probíhat?

Přistupy do členské sekce Ti přijdou hned po zaplacení.

Okamžitě budeš mít dostupný celý obsah kurzu, tak aby sis mohla vybrat to, co je právě teď pro tebe vhodné.

Kurz je koncipovaný jako samostudium, ale je k němu speciální uzavřená FB skupina, ve kterém můžeš sdílet své pokroky a doptávat se, když něco nebude jasné. 

To jak procházet kurzem, tak aby pro tebe byl co nejvíce přínosný se dozvíš v úvodním videu v kurzu. 

Důležité je poznamenat, že kurz nenahrazuje individuální lékařskou péči. Ale může být jejím skvělým doplňkem. 

Protože tělo po operaci prsu pohybovou péči potřebuje a ideální je každý den chvilku. 

Mgr. Edita Strusková

Jsem Edita, měla jsem prsa v háji a snažím se mít tělo v cajku. Vyléčila jsem se z rakoviny prsu a věřím že velký podíl na tom měla moje fyzická kondice. Zkrátka, že jsem o své tělo uměla pečovat. 

Jako fyzioterapeutka pracuji s drobnými pauzami od roku 2008. Mým klienty byli převážně lidé po poranění míchy. Pracuji taktéž s lidmi s roztroušenou sklerózou. A zároveň se věnuji i lidem s "klasickými" bolestmi zad. A sem tam si odskočím na Zdravotně sociální fakultu JČU, kde učím budoucí studenty fyzioterapie. 

Také ráda běhám, uběhla jsem několik půlmaratonů. A miluju jógu, která je skvělým doplňkem k běhu. 

Mám doma tři malé děti, proto vím, že čas je velmi cenná komodita a cvičení delší než 20 min je často sci-fi. Ale taky vím, že i 15min denně je více, než 1hodina za dva týdny

Absolovovala jsem kurzy Spiral dynamik, metodu Ludmily Mojžíšové, kurz jógy s propojením do fyzioterapie a mnoho dalších odborných kurzů.

Nejčastější otázky

Kdy kurz začíná a kdy končí?

Kurz je pro tebe dostupný ihned po uhrazení, kdy Ti přijdou přístupy do členské sekce. Kurz budeš mít přístupný po dobu 18 měsíců.

Kolik mi to zabere času?

Videa se cvičením jsou v rozsahu 12 - 30min. Instruktážní videa s péčí o jizvu jsou o délce kolem 5min. Ale pak je důležité vše opravdu aplikovat do praxe. A ideálně se věnovat tělu každý den. A když to nevyjde, nevěšet hlavu a znovu začít 🙂

Bude to mít efekt, když je to online?

Důežité je hned na začátku říci, že kurz nenahrazuje individuální zdravotnickou péči. Ale je velmi fajn, ho mít jako doplněk. Cviky se snažím popisovat opravdu podrobně a přesně, tak aby je zvládl provést každý. Výhodou online cvičení je, že nemusíš nikam dojíždět, můžeš cvičit denně (což je žádoucí). Ideální by bylo ke kurzu i individuálně docházet k fyzioterapeutovi. Což ne vždy je možné. Proto nabízím ke kurzu uzavřenou FB skupinu, kde se můžeš na cokoliv zeptat a cokoliv se mnou probrat.

Není lepší docházet někam osobně?

Jak jsem psala výše, ideální je zajít párkrát k fyzioterapeutovi osobně. Ale jinak má online kurz mnoho výhod. Ušetříš čas, peníze, můžeš si vybrat, kdy si to odcvičíš, můžeš cvičit i když např. nemáš hlídání nebo máš spoustu práce a nestíháš nikam docházet. Osobní účast na živých lekcích má své nesporné výhody, uznávám. Ale nikdy se ti nepodaří je navštěvovat denně. A aby cvičení mělo dlouhodobě efekt, je třeba ho dělat denně. A koneckonců, můžeš to kombinovat.

Přidej se ještě dnes.

Kurz nenahrazuje individuální zdravotnickou péči