Dobrý den, prsa ven!

Napsáno: 28. DUBNA 2017

Magistro Strusková, pojďte dále. S těmito slovy vstupuji do kabinky, vysvleču se do půl těla a čekám na další zavolání. Pak vstoupím polonahá, do místnosti plné mladých kluků, radiologických asistentů. No, ještěže mám trénik z frisbee, kde byli společné sprchy a tak se mě nějaká stydlivost netýká :-D. Ale jim je to stejně šumafuk, vzhledem k tomu, kolik polonahých ženských vidí za celou směnu.

Ale o tom jsem nechtěla, poněvadž to není podstatné. Chci tady popsat jak, probíhá radioterapie.

Před tím než na vás začnou pravidelně zářit, tak proběhne několik sezení (resp.jedno:-) s doktorem radiologem. Ten vás seznámí s tím co můžete očekávat, co se bude dít, jaká jsou rizika (radioaktivní nebudete:-) apod.

Pak jdete na plánovací CT, kdy je provedena lokalizace (kam se bude svítit). To znamená, že se udělají snímky, namalují na vás značky, které se nesmí smazat do začátku záření. A to je docela kumšt, takže lihové fixy u nás byly v permanenci a Zdenda mě každý večer obtahoval:-D. Pak radiologové na základě získaných dat vypočítají dávku, kterou dostanete a ta se rozvrhne do 25 – 33 dávek. To trvá cca 14 dnů. Pak proběhne zaměření, nastavení polohy ve které na vás budou zářit, přikreslí další značky a pak už se jde na to.

 

Záření probíhá každý den, krom víkendů a svátků. Většinou to dost odsejpá, člověk je objednán na přesný čas. V kabince se vysvleče do půl těla, projde chodbou, která se uzavírá masivními dveřmi, aby záření neproniklo ven. Lehne se na stůl, do určené polohy. Podle nakreslených značek na těle radiologičtí asistenti různě natáčejí a posouvají stůl na kterém ležíte, případně hýbou i s vámi. Když vše sedí, odcházejí a nechají vás tam napospas lineárnímu urychlovači (to je ten přístroj, ze kterého vychází paprsek fotonů, které míří na nádor). Ten se různě natáčí a září na určené místo z různých úhlů. Po cca 10 minutách je hotovo a můžete jít. A takhle to jde každý den.

Já mám nakonec naplánováno 33 dávek, resp. 25 a 8 jako boost, vzhledem k mému věku, asi typu nádoru (soudím já), umístění (vlevo – takže nižší riziko zasažení důležitých orgánů). Dnes jsem měla poslední 25 dávku a čeká mě tedy ještě těch 8 navíc. Ale už můžu spočítat ztráty a určit nežádoucí účinky.

Tak tedy:

  • spálená klíční kost
  • zarudlá další dvě místa, kam záření směřovala
  • únava a návaly
  • a to je asi vše.

Sumasumárum bych řekla, že docela dobré. Je to teda vopruz tam chodit každý den, hlavně tedy pro mě, jako matku na rodičovské dovolené. Beru to přípravu na pracovní proces, který se neúprosně blíží :-). Únava taky není nic příjemného, zvlášť když už teď nějak nemám čas hájení jako během chemoterapií. Tak si dovolím tvrdit, že to je pro mě náročnější než chemo, kdy jsem se mohla válet, dokud si to tělo žádalo. Teď ho musím nalévat kávou a těšit se, že jednou vždy vše skončí.

 

Prodělala jsem rakovinu prsu a během léčby jsem si začala psát blog. Zpočátku jsem netušila co mě čeká, co se mnou bude a hlavně zda to zvládnu. Jelikož jsem těžko hledala informace a každé zadání slova rakovina do googlu mou psychiku poslalo dolů, rozhodla jsem se, že pomůžu ženám, které jsou ve stejné situaci. Můj příběh si můžete přečíst zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů