Dech – klíč ke zdraví

DÝCHÁTE NOSEM NEBO ÚSTY?

Co si myslíte, že je výhodnější?
Víte, že pokud se opravdu naučíte dýchat správně a plnohodnotně, máte velmi cenný klíč k tomu zůstat zdraví? Existují i tak odvážné studie, kdy pouhým dechem se lidé vyléčili z rakoviny.
Pro mě, jakožto bývalého onkopacienta, je toto tvrzení velmi odvážné. Ale věřím, že na tom něco bude a hlavně věřím, že pokud se člověk naučí dýchat tak, že kyslík se dostane ke každé buňce v těle, tak udělá maximum pro své zdraví a tyto vážné nemoci se mu vyhnou. A to je něco, co si přeje každý.
Někdo více, někdo méně, na základě své zkušenosti, ale určitě se shodneme, že to chceme všichni.

A jak je to tedy s tím dýcháním nosem vs. ústy?

Americký vědecký novinář James Nestor, který napsal o dýchání celou knihu (Breath. The New Science of a Lost Art ) na sobě učinil pokus. Nechal si na deset dní uzavřít nosní dutiny silikonovými implantáty, aby po tuto dobu dýchal pouze ústy. Po této době přešel na dýchání nosem, kdy prováděl všemožná dechová cvičení. A jak to dopadlo? Během pár dnů se jeho zdravotní hodnoty výrazně propadly. Tepová frekvence a tlak stouply do patologických hodnot. Chrápání vzrostlo o více než tisíc procent a přibyly epizody spánkového apnoe (náhlé zástavy dechu během spánku) a krevní testy ukázaly, že tělo se ocitlo v permanentním stresu.
V momentě, kdy mohl opět dýchat nosem se hodnoty obrátily.
Dýchání ústy je takový začarovaný kruh, kdy dutiny fungují jako takový nafukovací hrad. Dokud jimi proudí vzduch, drží se vypjaté a čisté. V momentě, kdy proudit přestane, protože začneme dýchat ústy, trubice splasknou, slepí se nebo zakrní a kolonizují je zánětlivé bakterie. Jakmile přejdeme na dýchání ústy, nos se začne více ucpávat a jsme v začarovaném kruhu, kdy musíme opět dýchat více pusou.

Dýchání nosem má tedy na naše zdraví blahodárné účinky.

Proč?  Vzduch dokáže očistit, oteplit a zvlhčit. Nosní dýchání navíc probíhá v cyklech, kdy po pár hodinách přebírá dominanci střídavě pravá a levá nosní dírka. Věda pro pozoruhodný fenomén zatím nemá pevné vysvětlení, jedna z vlivných teorií ovšem říká, že nos se podílí na ovládání autonomního nervového systému a reguluje tak stres. Jeho dvě dírky fungují coby přepínač mezi stavy aktivity a relaxace. Což se ostatně učí v jógových dechových technikách.
V současné době, většina lidí dýchá příliš mělce, rychle a příliš mnoho. Zatímco pro tělo je prospěšnější méně, ale déle.
Náš průměrný čas nádechu a výdechu činí ve 21. století kolem 3,3 vteřiny, přičemž experimenty potvrzují, že optimální doba, při níž fyziologické procesy organismu fungují v nejlepší harmonii, je kolem 5,5 vteřiny.
Takže nádech nosem a pomalý výdech. Protože to je jeden z klíčů, ke zdraví, který ani nemusíme nikde hledat, jelikož ho máme neustále u sebe.
A další tipy, jak správně dýchat, zazní na webináři Bránice v cajku, který poběží v neděli 19.5. od 20.00 a pro všechny přihlášené bude dostupný záznam.
A samozřejmě, je stejně jako dech, zdarma. 
Prodělala jsem rakovinu prsu a během léčby jsem si začala psát blog. Zpočátku jsem netušila co mě čeká, co se mnou bude a hlavně zda to zvládnu. Jelikož jsem těžko hledala informace a každé zadání slova rakovina do googlu mou psychiku poslalo dolů, rozhodla jsem se, že pomůžu ženám, které jsou ve stejné situaci. Můj příběh si můžete přečíst zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů