6 kroků k udržení návyku

Pomalu končí leden a s ním asi i spousta novoročních předsevzetí. Proč většina lidí u nich nedokáže vydržet déle než měsíc a většinou už po pár dnech naše odhodlání končí u ledu?

Důvodů je asi mnoho. Ale ty hlavní jsou, že nám chybí vnitřní motivace a to naše proč. Proč to děláme? Pokud to PROČ je opravdu silné, většinou se nám daří vytrvat. Ale často si řekneme, že chceme zhubnout, hýbat se, nepít alkohol, protože víme, že by to asi bylo dobré. A tím to končí. Nemáme za tím něco víc.

Nebo možná i máme. A stanovíme se cíl. Zhubnu 5kg, uběhnu 10km…např., a když to splníme, tak naše odhodlání končí a my se vracíme do svých zajetých kolejí. Za odměnu si dáme dort. Týden bez běhání. A už se ke svému nově vytvořenému návyku nevrátíme. 

A víme, že by nám prospělo nepít alkohol, jíst zdravěji, více se hýbat. Začneme to vše dělat. Najednou. A výsledky nikde. Často totiž očekáváme výsledky do pár týdnů, spíše dnů. A když se nic neděje, necítíme se lépe, nehubneme, po cvičení místo abychom se cítili dobře, tak nás vše bolí, nejde nám to, běháme pomalu, zadýcháváme se. A tak se na to vykašleme.

No jenže tedy jak to udělat, abychom vytrvali?

  1. Stanovit si své proč. Proč to dělám? A nemělo by to být kvůli někomu či něčemu. To nefunguje. Fakt ne.
  2. Nechtít vše najednou. Opravdu je bláhové si myslet, že zvládneme najednou jíst zdravě, cvičit, nepít alkohol, netrávit žádný čas na mobilu, číst 3 knížky za týden.
  3. Lepší dělat menší kroky a vytrvat, než udělat 3 velké a odpadnout.
  4. Stanov si tedy prioritu, na co se teď zaměříš, co je pro tebe opravdu důležité a co tvůj život vylepší? Je to pravidelný pohyb? Více času s knihami? Zdravější jídlo? Vyber si jednu věc a té se věnuj. A pamatuj, lepší každý den trochu, než to urvat jednou týdně a pak zas nic. A mluvím jak o pohybu, tak třeba i o jídle.
  5. Stanovuj si malé cíle, které jsou snadno dosažitelné a budeš z nich mít radost. A třeba je i oslavíš. Ale ne sklenkou vína, když ses rozhodla nepít alkohol:-)
  6. Ale nedělej to kvůli dosažení cíle. Pamatuj, tady opravdu platí cesta je cíl když se nedostavují hned výsledky – vzpomeň si na kostku ledu: Máš kostku ledu podchlazenou např. na -15°C, Ohřeješ ji o 2°C a nic se nestane, pak ji zahřeješ o velkých 10°C. To už je slušná teplota, ne? Ale stále se nic neděje. Jako bys neudělala vůbec nic. Tak to zkusíš ještě jednou A zahřeješ ji ještě o 2,5°C. A nic. Máš chuť to vzdát. Nakonec tomu dáš ještě jednu šanci. A ohřeješ ji o 1°C. A kostka začne jako mávnutím kouzelného proutku tát. A tak je to i s našimi návyky. Začneš je měnit a dlouho se nic neděje. Takže to často vzdáš. A leckdy netušíš, že si to možná vzdala těsně před tzv. bodem zlomu, kdy se výsledky začínají dostavovat. Kdybys neudělala to poslední zahřátí kostky ledu, tak bude stále zmrzlá. I když by stačilo je zahřát jen malinko a ani by to nestálo žádné velké úsilí. 

Stačí malinké kroky a vytrvat, znát své proč, nehonit se rychle do cíle. Spíše si stanovit malé drobné cíle po cestě. A odměnit se, když se nám podaří je plnit. A zároveň když z naší nové rutiny nachválí vypadneme, umět se k ní vrátit zpět.

A často pomůže při nastavování nových návyků mít parťáka nebo někoho, kdo nás podpoří, když se nám zrovna nechce. Nebo nám říká přesně kroky, které máme postupně dělat. Protože často nás taky zastaví nevědomost, nebo nějaký zádrhel po cestě se kterým si nevím rady. 

A pokud bys chtěl(a) ještě víc tipů, jak se donutit, namotivovat a hlavně vydržet, tak Tě zvu na minikurz Hackni svou motivaci, který poběží od 12.1. – 14.1. 2024 a přihlásit se můžeš TADY

Prodělala jsem rakovinu prsu a během léčby jsem si začala psát blog. Zpočátku jsem netušila co mě čeká, co se mnou bude a hlavně zda to zvládnu. Jelikož jsem těžko hledala informace a každé zadání slova rakovina do googlu mou psychiku poslalo dolů, rozhodla jsem se, že pomůžu ženám, které jsou ve stejné situaci. Můj příběh si můžete přečíst zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů