Vyšetři se! Tady máš návod:-)

Všude, včetně na mých sociálních sítích, se v tento měsíc dočtete, jak je důležité samovyšetření prsou. Ale jak se toto vyšetření dělá? Čtěte dále a dozvíte se:-).

Prsa byste si měli (ano měkké „i“ je na místě, jelikož i muži by si svá prsa měli kontrolovat) vyšetřovat jednou za měsíc, ideálně 5.-10. den od začátku menstruace. Pokude nemenstruujete, určete si jeden den a ten pak dodržujte. Nevyšetřujte si prsa častěji, protože se sledují změny v čase a pokud byste se vyšetřovali např. denně, tak byste tyto změny nemuseli odhalit. Nicméně, pokud se samovyšetřením začínáte, je dobré si prsa kontrolovat každý den po dobu jednoho měsíce, abyste zjistili, jak vaše prsa podle pohmatu vypadají a snáze pak v budoucnu odhalili případně patologie.

Pokud samovyšetření provádíte poprvé, je fajn, když si před tím zajdete na ultrazvuk či mamograf, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku a vše co tam najdete je fyziologické bez jakékoliv patologie. Nárok na vyšetření zdarma máte od 45. roku věku nebo v případě, že máte dědičnou predispozici (vaše maminka onemocněla karcinomem prsu). A také v případě, když si nalezneze podezřelý útvar. V tu chvíli chtějte vyšetření statim, což znamená, že vás vezmou co nejdříve, tzn. ještě týž den, max. do druhého dne.

Cena ultrazvukového vyšetření, které se provádí většinou u žen do 40 let, se pohybuje od 400-700Kč. Mezi 40.-44.rokem je první volbou mamograf, který stojí 600 – 1000 Kč. Zjistěte si u své pojišťovny, zda náhodou neposkytuje příspěvek na toto vyšetření.

A jak samotné vyšetření vypadá?

  • vyšetřuj pravidelně každý měsíc
  • nejprve se podívej, jak tvá prsa vypadají: jsou stejná jako minule? Není přítomna tzv.pomerančová kůže? Není vpáčená bradavka? Nekrvácí bradavka (v ten moment byste, ale měli zpozornět a hned upalovat k lékaři)
  • zvedni ruce nad hlavu: zvedají se prsa souměrně? Nezostává jedno?
  • pak přistupte k vyšetření pohmatem: Já osobně si vyšetřuji prsavleže, protože je mám celkem objemné, ale je to možné i vestoje. Vyberte si vám příjemnější způsob. Vezměte třiprsty (ukazováček, prostředník a prsteníček) a přiložte na místo, odkud začínáme vyšetřovat.

 

Ideálně na podpaží,  kde se také mohou objevit případné patologie (já jsem si třeba objevila v podpaží bulku, kterou to vše začalo). V podpaží je umístěno velké množství uzlin, které v normální situaci nejsou hmatné, ale mohou se zvětšit při nějakém patologickém procesu, který se děje v těle.

Udělejte tři kroužky, jeden s malým tlakem, druhý s větším a třetí s největším. To proto abyste se dostali na všechny měkké struktury (na povrchu, hlouběji a i úplně nejhlouběji), jelikož případně patologie může být uložena kdekoli. Při vyšetřování pravého prsu používáme levou ruku a naopak.

Pak ukročte spodním prstem a opět udělejte udělejte 3 kroužky, když dojedete až dolů, posuňte prsty dopředu a pokračujte směrem nahoru až ke klíční kosti, kde se rovněž nachází lymfatické uzliny. A pak opět pokračujte směrem dolů. Jako když traktor oře pole a jede tak, aby nevynechal ani kousek. Když vyšetříte jedno prso, vyměnte ruce a to samé proveďte i u druhého.

Pokud byste si našli něco co se vám nezdá, nepanikařte. Prsa se proměnují v čase, nemusí to být nic vážného, jen se na to dané místo zaměřte a za měsíc pozorujte případné změny. Kdyby to, co najdete bylo tvrdé, případně i nepravidelného tvaru, jděte pro jistotu k lékaři hned a na nic nečekejte. Pokud si najdete něco podezřelého, navštivte lékaře, ideálně gynekologa nebo praktika, který by vám měl napsat žádanku na statimové vyšetření. Nenechte se odbýt tím, že to určitě nic není, že jste mladá, že to jsou jen hormonální změny. Může to tak být, ale je dobré to nechat zkontrolovat.

 

Prodělala jsem rakovinu prsu a během léčby jsem si začala psát blog. Zpočátku jsem netušila co mě čeká, co se mnou bude a hlavně zda to zvládnu. Jelikož jsem těžko hledala informace a každé zadání slova rakovina do googlu mou psychiku poslalo dolů, rozhodla jsem se, že pomůžu ženám, které jsou ve stejné situaci. Můj příběh si můžete přečíst zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů